Kozmetik Diş Hekimliği

Google'da hızlı bir arama yaptığımızda mükemmel gülüşü nelerin oluşturduğu hakkında bir çok görüşle karşılaşırız.

Neden Bu Kadar Fazla Tanımı Var?

Bir kişinin mükemmel gülüşü diğerlerinden tümüyle farklıdır. Diğer bir deyişle mükemmel gülüş elde etmek için değerlendirmelerimizi her kişiye özel yapmak  zorundayız.

KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR?

Basitçe ele aldığımız da , kozmetik diş hekimliği daha çekici bir görünüş elde etmek için kişinin dişlerinde ve gülüşünde pozitif değişiklikler yaratmaktır. Uzun yıllardır, kozmetik diş hekimliği sadece dişleri onarmak ve  restore etmeyi içermekteydi. Son yıllarda görüşler belirgin olarak değişmiştir  ve yapılan işlemler  birçok kozmetik işlemi de içermektedir. Daha önemlisi; kozmetik diş hekimliği yüzün diğer kısımlarındaki  görünüşü daha iyi hale getirmek için dişlerdeki ve gülüşte ki değişiklikleri  içerir. Kozmetik diş hekimliği insanları daha genç ve daha çekici yapmak için uygulanan diğer tekniklerden çok daha güvenli , hızlı ve koruyucudur.

Kozmetik diş hekimliği bir çok işlemi içerir. Diş beyazlatma, veneer, kron, köprü, implant. Bu işlemlerin tümü çok önemlidir fakat çok daha önemlisi ekibin yaratıcılığı ve vizyonudur. Normal diş hekiminden farklı olarak kozmetik diş hekimi daha çok bir sanatçıya benzer.

MÜKEMMEL GÜLÜŞ NEDİR?

Eğer mükemmel gülüşün tek bir tanımı olsa idi sonuç elde etmek çok kolay olurdu. Bu sebeple mükemmel gülüşün ardındaki bilimsel verileri bulmak için bir çok araştırma yapılmaktadır. Simetrinin çok önemli bir role sahip olduğunu Kozmetik çalışmalar yapan bir  diş hekimi bilmelidir.

Mükemmel gülüşte ; gülüş, yüz formu ve her bir hastanın psikososyal yönü uyum içinde olmalıdır. İlginç olan durum ise simetrik dişler oluşturmak bunun için   yeterli değildir. Ağız içinde simetrik olabilirler ama sizin yüzünüzün simetrik olmayan doğal görüntüsü ile çatışabilir. Bu sebeple becerikli bir kozmetik diş hekimi mükemmel gülüşü oluştururken estetik olarak kabul gören dengeyi sağlamalıdır. Mükemmel estetik için çok sayıda analizin yapılması gerektiği sürpriz olmamalıdır.

Bununla beraber  dudakların, diş etlerinin, dişlerin ,yüzün şekli ve büyüklüğü planlamada büyük rol oynamaktadır.Tüm bunların mükemmel uyumu inanılmaz önemlidir.

*Gülüşün genişliği yüzün genişliğinin en az yarısı kadar olmalıdır.

*Alt ve üst dudaklar orta hatta göre simetrik olmalıdır.

*Üst dişler dominanttır, alt dişler az miktarda görülebilir. Yaşla birlikte bu değişebilir.

*Görünen dişlerin aksları değişen oranlarda  düz olmalıdır.

*Renklenme belli miktarda olabilir , parlak beyaz renk süperdir , fakat düşünüldüğü kadar da önemli değildir.

Tüm bunlardan önemlisi mükemmel gülüş tamamen doğal görünmelidir. Diş etleri ne kadar sağlıklı ise o kadar doğal görünür.

MÜKEMMEL GÜLÜŞÜ ENGELLEYEN DURUMLAR  NELERDİR?

*Renklenme : Renklenme ve lekeler mükemmel gülüşe çok zarar verir. Diş beyazlatma kesinlikle her zaman seçenektir. Bazen istenmediğinde veneer kronlar seçenek olabilir.

*Boşluklar: Dişler arası fazla boşluk olduğunda diestema(aralık), çok az miktarda olduğunda ise çarpraşıklık oluşur. Veneer’lar ile boşluklar kolaylıkla kapatılabilir.

*Kırık ve diğer hasarlar : Gülüşü engelleyen en önemli unsurlardandırlar. Kompozit dolgularla veya veneer kronlarla kolaylıkla tamir edilebilirler.

*Dişlerin uzunluğu veya kısalığı : Kısa ve uzun dişler gülüşü düşündüğümüzden daha fazla etkiler. Ortodontik tedavi veya kronlarla daha uyumlu bir gülüş sağlanabilir.

- En önemlisi yüz şeklini daha iyi hale getirmek için dişlerin optimal formda olması gerekmez.Eğer detaylara da uyulursa bu faktörlerin kombinasyonu denge ve uyumu yaratır.

İlginçtir ki dişlerin hepsi mükemmel bir gülümsemeye katkıda bulunmaz.Eğer dudaklar içeri doğru eğilirse gülümseme olumsuz yönde etkilenir. Doğru kozmetik diş hekimliği ile veneer ve dişler dışarı doğru hafif itilmelidir ve bu şekilde dudaklar daha dolgun ve genç görünür.

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

Gülüş tasarımında hastayı hangi süreçler bekler: İlk olarak  kozmetik diş hekimine konsültasyon için gittiğinizde dişlerinizin ve yüzünüzün fotoğrafları ve videoları çekilir. Videolarda dinamik olan diş ve çevre dokuların bu esnada görünüp görünmeme durumları ayrıca konuşmada etkili olan dişlerin etkilediği sesler kontrol edilir.Çiğneme şekli ,sağ-sol hareketlerde temas eden dişler gibi kayıtlar alınır ve tedaviden beklentiniz , güzel dişler sizin için ne ifade ediyor gibi sorularla protezden beklentiniz öğrenilmeye çalışılır sonra alt üst çene ölçünüz alınır.

İkinci randevuda; dişlerinizin fotoğraf ve videoları değerlendirilir ve size özel hazırlanmış planlamalar  bilgisayarda değerlendirilir sonra sizin dişlerinizin üzerine basit bir teknikle geçici dişler takılır. Siz bir kaç gün bu geçici dişleri kullanırsınız rengi, formu vs. bir çok açıdan değerlendirmiş olursunuz. Bitmiş bir protezin rengi, formu artık belirlenmiş olur.

KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ BAKIŞ AÇISI

Benim için kozmetik diş hekimliği ile ilgili en ilginç şey kişinin gülümsemesinin görünümünü iyileştirmek değil genel yaşam kalitesini iyileştirmektir.Gerçekten düşündüğünüzde gülüşünüz başkalarıyla olan günlük etkileşiminiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.  Dişlerinizin görünümünden emin olmadığınızda soğuk  veya iletişime kapalı olma izlenimi verebilirsiniz.

Dişlerinizle veya gülümsemenizle ilgili kusurların kendine güven ve benlik saygısı açısından ne kadar önemli olabileceğini anlamamak  imkansızdır. Kusurlu bir gülüşü gizlemenin  bir yolu yoktur. Sizin gülümsemeniz ve  dişleriniz nereye giderseniz gidin ve ne yaparsanız yapın hep sizinle olacaktır.

Eliniz ile ağzınızı kapattığınızda  bu bölge daha fazla dikkat çekiyor ve bu durum kendinizi daha mutsuz hissetmenize neden olabilir. Her geçen gün dişlerinden ve gülümsemesinden memnun olmayan ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenen bir çok insanla tanışıyorum. Çoğu zaman kişiler dişlerinin nasıl göründüğü konusunda çok fazla endişe taşımaktalar.

Belirttiğim gibi mükemmel olmayan bir gülümseme çok geniş kapsamlı bir etkiye sahiptir. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak insanlar sizinle ilgili gülümsemenize  bakarak sizinle ilgili  bir düşünce oluştururlar. Bir sanat şekli olarak gördüğüm kozmetik diş hekimliğiyle gülümsemeniz geliştirilebilir, düzeltilir ve gerçekten daha mükemmel olabilir. Hayatınız ileriye dönük olarak daha mutlu, daha kolay ve daha eğlenceli hale gelebilir. Bence kozmetik diş hekimliği kendine güveni çarpıcı bir biçimde artırmanın etkili ve kolay bir yoludur.

Venner

LAMİNATE PORSELEN VENEER’LAR (KAPLAMALAR)

Porselen veneer’lar gülüş tasarımının tümünde çok önemli bir yere sahiptir. Bu tedavi toplumun her kesiminde oldukça popüler olmuştur.

LAMİNA PORSELEN VENEER’LAR NEDİR?

Bunlar dişe adesiv teknolojisi ile yapışmış ultra ince porselenlerdir. Hastanın mevcut dişlerine ince parça porselenler bağlanır.Sonuçlar doğal dişler gibi görünür ve hissedilir ve kaplamaların dayanıklılığı ve gücü normal diş minesine benzer.

Kimlere uygulanır?

-Dişlerin rengini değiştirmek veya onarmak olabilir. Herkes göz kamaştırıcı dişlerle doğmuyor, ve bazılarının bazı ilaçlar, gıdalar ve içeceklerle minesi lekelenebilir. Beyazlatma istenen sonucu vermez ise veneer yapılabilir.

-Diğer bir konuda dişlerin şeklini ve boyutunu değiştirmektir. Dişler arasındaki boşluklar düzeltilir, çok küçük dişler normal hale gelir veya pozisyonu bir miktar değiştirilebilir.

Neden porselen?

Porselen, kronlar ve köprüler gibi bir çok kozmetik prosedür için ideal bir seçimdir. Biyolojik olarak uyumludur , bu nedenle vücuda olumsuz tepki verme şansı azdır ve hemen hemen tüm hastalar porselenin kendi dişleri kadar doğal olduğunu düşünmektedirler. Doğal dişlerle aynı saydamlıkta olduğu gibi renk ve şekle benzer şekilde porselen kaplama yapılabilir. Işığı doğal dişlere benzer şekilde yansıtılır.

VENEER’LAR GÜLÜMSEME TASARIMINDA NEDEN ÖNEMLİDİR?


Bir gülümseme makyajı, hasarlı ,lekeli veya kusurlu dişleri gizlemekten çok daha fazlasıdır. Yani gülümseme çekiciliğini, hastaların diş sağlığı ve işlevini iyileştirmek için dişleri tamamen dönüştürmektir. Bu her bir hasta için yüz şeklini ,renk ve geçmişini dikkatlice analiz etmeyi gerektirir. Dental veneer’larla hastaya yeni alternatifler verildi. Artık daha koruyucu tedavilerle mükemmel gülüşler elde etmek çok daha kolay. Veneerlar kozmetik diş hekimlerine dişlerin doğru boşluklarını , renklerin ve şeklinin değiştirmekte izin vermekte idi.

Prosedür nasıl çalışır?

Gülüş dizaynı diş muayenesi ile başlar, daha sonra estetik değerlendirme ile devam eder. Fotoğraf ve video çekimi, x-Ray ile tüm veriler elde edilir.İkinci seansta planlanmış tasarım önce bilgisayarda daha sonra hastanın ağzında tamamlanır. Hasta yapılacak dişinin hemen hemen son hali ile bir kaç gün geçirir. Bir sonraki seansta hastadan alınan geri bildirim ile tedavi süreci belirlenir, uygulanan protez taslağında hastanın önerileri dahilinde yapılacak değişimlerle bir uygulama daha yapılabilir. Hastanın bu taslağın tüm yönlerini beğenmesi beklenir.Daha sonra tedavi süreci belli olur.

VENEER’LARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Düzenli kontrollerle uzun yıllar ağızda sağlıklı olarak kalacaktır. Düzenli kontrollerde doktor hastaya yapması gerekenleri veya yapmaması gerekenleri söyleyecektir.

KOZMETİK DİŞ HEKİMİNİN VENEER’LAR ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞÜ

Kozmetik diş hekimi olarak bir gülümseme dizaynının hastanın hayatını nasıl değiştirdiğini gördüm.Daha sosyal olduklarına şahit oldum.Aşırı içine kapanık sessiz hastaların yabancılarla sohbet etmeye başladıklarına tanık oldum. Gülüş dizaynından sonra üniversiteye dönen veya kariyer değiştirmeye karar veren hastalar yaşadım .
Başka bir deyişle kozmetik diş hekimliği sadece fiziksel görünümle ligili değildir , birçok hasta özgüven, özdeğer ve kararlılık konusunda daha cesaretli olabiliyor. Kişisel mutluluğun anahtarını cazip bir gülümseme ile algılamak doğru değildir . Gerçek mutluluk her bireyin kendisi için bulması gereken şeydir. Bununla birlikte , bir gülümseme dizaynından sonra hastalarda bir çok dönüşüme şahit oldum.

Ancak uygulamalar genelde oldukça basit ve hastalarla duygusal bağ kurmamızı sağlıyor. Veneerların önemli rol oynadığını gördüm.

İmplant

KOZMETİK DİŞ HEKİMLERİNİN İMPLANT ÜZERİNE GÖRÜŞÜ

En başarılı cerrahiler cerrahın başarısı ve sağlıklı dokuların kombinasyonudur. Kozmetik diş hekimliği kariyerim esnasında, implant tedavisinde en önemli unsurun doğru teşhis ve tedavi planlaması olduğunu gördüm. Bu planlamada Dijital Gülüş tasarımı ile çok kolay şekilde yapılabilir.En başarılı tedaviler doğal olanı en iyi taklit eden implanttır. Bunu oluşturmak için etrafındaki dokunun da doğal olanı taklit etmelidir.

Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Diş beyazlatma dişin minesine gelen lekelerin hafifçe kaldırma işlemidir. Dişleri orijinal parlaklık tonlarını döndürme işlemine beyazlatma denir.

İnternette satılan beyazlatma ürünlerinde bir miktar zımpara örneğin silika yani aşındırıcılar vardır. Dişleri ağartmak için çeşitli teknikler vardır. En yaygın teknik peroksit bazlı ürünlerin kullanımıdır. Peroksitler çok güçlü kimyasal oksitleyicilerdir ve lekeli materyele etki ederler.

Çoğu hasta aynı zamanda evde yapılan tedavilerin aslında diş hekimi tarafından beyazlatmalara göre daha pahalı olduğunu ifade etmektedir. Evde yapılan beyazlatma başlangıçta daha düşük maliyette olmasına rağmen beyazlatma ajanları diş hekimlerininkinden daha az konsantredir. Çok daha uzun süre uygulama gerektirir ve sonuçları almakta çok uzun zaman ister aynı zamanda hasta için zorlayıcıdır. Beyazlatma ajanları genellikle hidrojen peroksit veya karbamit peroksit içerir.

 

Yüksek konsantrasyonda ki hidrojen peroksit güçlü beyazlatma olarak da bilinen bir işlemde kullanılır . Bu teknikte önce diş etlerine koruyucu bariyer uygulanır ve ışınla sertleştirilir.Daha sonra yüksek konsantrasyondaki hidrojen peroksit ve katolitik bir fotokimsal madde jel halinde dişlerimize uygulanır.Daha sonra aktivatör olarak bilinen bir süreçte (10-15 dk) katalizörü tetiklemek için bir ışık kaynağı dişe uygulanır.

DİŞ BEYAZLATMA MÜKEMMEL GÜLÜMSEME İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bir beyazlatmanın altında yatan amaç pırıltılı, sinema yıldızı gülümsemesi sergilemektir. Dişleriniz beyaz değilse gülümsemeniz muhtemelen göstermek istemediğiniz bir parçanıza dikkat çekiyor olacaktır. Bu nedenle diş beyazlatma gülüş dizaynının en önemli basamağıdır.

 

Parlak bir gülüşünüz olduğunda kendinizi daha çok gülümserken bulacaksınız. Eski bir deyişle "gülümsediğinizde bütün dünya size gülümser" der. Uzun zamandır söylendiğine göre doğrudur. Gülümseyen insanlar mutlu ve kendine güvenen görünürler ve sadece mutluluk ve güvende olduğu görüntüsü size bir çok kapıyı açar.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL ÇALIŞIR?

Diş beyazlatma kimyasal bir beyazlatma işlemidir. İşlemin birden çok çeşidi vardır , ancak hepsi renklenmiş dişlere oksitleyici bir maddenin teması ile çalışıyor. Oksidasyon ajanı lekeye kimyasal olarak saldırır ve elektronları çeker.Leke malzemesinin kimyasal yapısı değiştiği için daha fazla diş yüzeyinde kalamaz ve diş beyaz hale gelir.

DİŞ BEYAZLATMANIN DEĞERİ NEDİR?

Hastaların ortak olduğu şey, diş sorunu ne olursa olsun nadiren gülmeleridir. Kalabalık bir insan topluluğunda yürüyebilirim ve anında kusurlu ve renklenmiş dişleri olan kişileri tespit edebilirim.

Ben bir diş hekimiyim sizi gördüğümde gülümsemediğinizde lekeli bir dişiniz veya saklamak istediğiniz dental bir probleminiz olduğundan şüphelenebilirm ama diş hekimi olmayan bir kişi için farklı bir etki bırakabilir. Antisosyal olduğunuzu, arkadaş canlısı olmadığınızı, kibirli olduğunuzu düşünebilir.

 

Gülümseme çoğu insanın fark etmesinden çok daha önemlidir.